TARİHÇE

Aydos Et; ülkemizde önemli bir yere sahip olan ve toplumumuzun dengeli beslenmesi için gerekli olan et üretimini Avrupa standartlarına uygun, hijyenik şartlarda ve en yeni teknolojiyi kullanarak sağlamak amacıyla İstanbul merkezli, Konya Ereğli, Kastamonu, Balıkesir ve Kayseri şubeleriyle 1997 yılında faaliyetine başlamıştır.

2002 yılında daha iyi ortamlarda ve müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesi’nde satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

2005 yılı ile birlikte Avrupa Birliği koşullarında çalışma şartları oluşturulup, GMP ve hijyen şartlarına uygun en son teknoloji kullanılarak inşa ettiğimiz Zeytinburnu Demirciler Sitesi’nde bulunan satış noktamızda piyasaya öncü firma misyonunu üstlenerek faaliyetlerimizi 2013 yılına kadar devam ettirdik. Bu tarihten itibaren Esenyurt’ ta ki modern tesisimizde hizmet vermekteyiz.

Aydos Et, Ulusal Kırmızı Et Konseyi ve İstanbul Ticaret Borsası Meclisi’nde aktif görev almış ve bununla sektörel sıkıntıların çözümüne katkı sağlamayı hedeflemiştir.

Aydos Et, et üretiminin dışında et ve canlı besi ithalatı, restoran işletmeciliği, kurban satışı ve kasap işletmeciliği de yapmaktadır.
Desing By Webkravat
Copyright 2015 aydoset.com
Bizi Takip Edin